Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Weryfikacja opodatkowania nieruchomości poprzez wykorzystywanie ortofotomapy

Celem skuteczniejszego poboru podatku od nieruchomości gliwicki wydział podatków i opłat od wielu lat stosuje ortofotomapę. Jest ona jest wykorzystywana m.in.  przez pracowników zajmujących się wymiarem i poborem podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego z największym naciskiem na podatek od nieruchomości.
Narzędzie umożliwia weryfikację nieruchomości  (grunty, budynki, budowle) pod kątem istnienia nieruchomości, ich sposobu wykorzystywania, prawdopodobnej powierzchni w zakresie prawidłowości opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Dzięki zdjęciom nieruchomości, także ukośnym można zobaczyć daną nieruchomość, ilość kondygnacji, sposób wykorzystywania, otoczenie itp.
Baza ortofotomapy umożliwia łatwe i szybkie wyszukiwanie podatników np. po nip oraz uwidocznienie na mapie wszystkich nieruchomości należących do danego podatnika. Te dane są weryfikowane z danymi w ewidencji podatkowej.

Konsekwentne wdrażanie ortofotomapy w zakresie wymiaru i poboru podatku od nieruchomości wpłynęło wzrost poboru podatku, jak wskazują wyniki wskaźników w Systemie Monitorowania Usług Publicznych w grupie porównawczej  (podobne jednostki), Gliwice są w grupie liderów w  dochodzie z tytułu podatku od nieruchomości w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Metryka praktyki

Data wprowadzenia do BDP:2023-02-19
Data aktualizacji:2023-07-24
Typ jednostki:gmina miejska
Miejscowość:Gliwice
Powiat:Gliwice
Województwo:śląskie
Kod pocztowy i Poczta:44-100 Gliwice
Jednostka wdrażająca:Gliwice
Ulica:ul. Zwycięstwa 21
Telefon:32 239 12 99
Witryna internetowa:www.um.gliwice.pl
Adres email:po@um.gliwice.pl
Liczba mieszkańców:181 309
Osoby kontaktowe:
Baner projektu